Skip to content

166 Columbus AvenueLakewood, NJ 08701

Built 1994

Last Sale Price
$263,500
Last Sale Date
Dec 15, 2000

Property Information

Block277
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SAL&G 2076
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage2,076
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
45%
Improvement Value:$277,500
55%
Total Assessment$501,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,462+5.1%
2024$11,855+3.8%
2023$11,424+0.3%
2022$11,394+3.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$263,500
DeedBook 10264, Page 1588

Property Sale

SaleMulti
$157,250
DeedBook 5330, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1994