Skip to content

257 Frog Pond RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2021

Property Information

Block124
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1S-W-R-1AG 1601
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage1,601
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
42%
Improvement Value:$122,400
58%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,371+4.3%
2024$6,107+5.9%
2023$5,764+1.3%
2022$5,688+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

Sq Ft1,601DeedBook 15736, Page 318Recorded1/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1987