Skip to content

116 Price DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1995

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Feb 5, 2017

Property Information

Block155
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L 2584
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,584
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,900
28%
Improvement Value:$179,200
72%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,470+4.3%
2024$7,160+5.9%
2023$6,758+1.3%
2022$6,669+4.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,584DeedBook 16661, Page 248Recorded2/15/2017

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 14221, Page 1153

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10832, Page 872

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5294, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1995