Skip to content

124 Price DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1984

Last Sale Price
$188,500
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block155
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2UG1452
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,452
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,200
44%
Improvement Value:$98,400
56%
Total Assessment$176,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,317+4.3%
2024$5,097+5.9%
2023$4,811+1.3%
2022$4,747+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$188,500

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 16488, Page 1771Recorded8/25/2016

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12815, Page 1907

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 10087, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1984