Skip to content

35 Fire House DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1986

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 2, 2009

Property Information

Block170
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-2 1824
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,824
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,100
44%
Improvement Value:$98,000
56%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,242+4.3%
2024$5,025+5.9%
2023$4,742+1.3%
2022$4,680+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 14406, Page 372

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5387, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1986