Skip to content

24 Fern DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1930

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block175
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-2UG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage963
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
64%
Improvement Value:$36,700
36%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,068+4.3%
2024$2,941+5.9%
2023$2,776+1.3%
2022$2,739+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft963DeedBook 19030, Page 124Recorded5/16/2022

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 17846, Page 968Recorded4/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 1930