Skip to content

14 Nugentown RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1979

Last Sale Date
Oct 24, 2012

Property Information

Block255
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG1844
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,844
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
33%
Improvement Value:$146,600
67%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,483+4.4%
2024$6,212+5.7%
2023$5,875+1.3%
2022$5,798+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979