Skip to content

151 Fifth AvenueTuckerton, NJ 08087

Built 1960

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Mar 2, 2017

Property Information

Block255
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R 1468
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,468
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
44%
Improvement Value:$98,600
56%
Total Assessment$176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,218+4.4%
2024$4,999+5.7%
2023$4,728+1.3%
2022$4,667+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

DeedBook 16678, Page 171Recorded3/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960