Skip to content

212 Allen StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1972

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
May 7, 2020

Property Information

Block270
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2AG 1412
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,412
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,900
47%
Improvement Value:$103,300
53%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,725+4.4%
2024$5,485+5.7%
2023$5,187+1.3%
2022$5,120+14.7%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
Sq Ft1,412DeedBook 17921, Page 1198Recorded6/11/2020

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 17334, Page 612Recorded12/18/2018

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5475, Page 167

Property Sale

Sale
$49,200
DeedBook 5368, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1972