Skip to content

201 Taylor StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1985

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Jun 28, 2010

Property Information

Block273
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R 1474
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,474
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
49%
Improvement Value:$89,900
51%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,992+4.6%
2024$4,772+6.1%
2023$4,500+1.4%
2022$4,438+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 14648, Page 247

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12480, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1985