Skip to content

237 Stage RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1988

Last Sale Price
$234,900
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block278
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R 1300
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,300
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
33%
Improvement Value:$102,100
67%
Total Assessment$153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,539+4.4%
2024$4,349+5.7%
2023$4,113+1.3%
2022$4,060+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$234,900
Sq Ft1,300DeedBook 17914, Page 1446Recorded6/5/2020

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 15410, Page 1488

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 13241, Page 1960

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12137, Page 538

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5531, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1988