Skip to content

26 High Ridge RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1994

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block284
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1138
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,138
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,600
48%
Improvement Value:$100,300
52%
Total Assessment$191,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,686+4.4%
2024$5,448+5.7%
2023$5,153+1.3%
2022$5,085+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,138DeedBook 17259, Page 1133Recorded10/4/2018

Property Sale

Sale
$249,500
DeedBook 12949, Page 889

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5156, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1994