Skip to content

201,203 E Winged Foot Ct.Tuckerton, NJ 08087

Built 1987

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block285
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class27
Description1S-AL-X
Dwellings2
ZoningR200
Sq Footage1,824
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
39%
Improvement Value:$98,200
61%
Total Assessment$160,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,750+4.4%
2024$4,551+5.7%
2023$4,304+1.3%
2022$4,248+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,824DeedBook 19673, Page 1915Recorded5/6/2024

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5606, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1987