Skip to content

540 Route 9 SouthTuckerton, NJ 08087

Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block288
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A 6284
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage6,284
Acreage1.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,300
32%
Improvement Value:$815,000
68%
Total Assessment$1,192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,328+4.4%
2024$33,849+5.7%
2023$32,013+1.3%
2022$31,596+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

DeedBook 17212, Page 827Recorded8/17/2018