Skip to content

114 West Holly LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block294
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,536
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,800
41%
Improvement Value:$142,600
59%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,212+4.4%
2024$6,910+21.0%
2023$5,711+1.3%
2022$5,637+4.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 16435, Page 605Recorded6/30/2016

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5450, Page 577

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5297, Page 268

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5162, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1993