Skip to content

13 Chesapeake CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2015

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Nov 2, 1998

Property Information

Block306
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-2AG2068
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,700
28%
Improvement Value:$211,900
72%
Total Assessment$292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,670+4.4%
2024$8,307+5.7%
2023$7,856+1.3%
2022$7,754+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 5633, Page 653