Skip to content

490 Nugentown RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1988

Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block78
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R 1056
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage1,056
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
50%
Improvement Value:$67,500
50%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,033+4.4%
2024$3,864+5.7%
2023$3,654+1.3%
2022$3,607+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988