Skip to content

4 Crosswind DriveWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 14, 2012

Property Information

Block110
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,369
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,200
38%
Improvement Value:$158,600
62%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,845+9.3%
2024$3,517+8.7%
2023$3,235+1.3%
2022$3,193+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 15402, Page 938

Property Sale

Sale
$80,900
DeedBook 5492, Page 457

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5130, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1954