Skip to content

14 Starboard WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 25, 2005

Property Information

Block121
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage792
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,700
42%
Improvement Value:$124,500
58%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,232+15.7%
2024$2,795+8.7%
2023$2,571+1.3%
2022$2,537+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12805, Page 863

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5107, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1962