Skip to content

16 Starboard WayWaretown, NJ 08758

Built 2010

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block121
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,708
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
26%
Improvement Value:$276,300
74%
Total Assessment$373,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,641+4.6%
2024$5,392+8.7%
2023$4,960+1.3%
2022$4,895+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,708DeedBook 19168, Page 1Recorded9/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 13238, Page 1424

Property Sale

Sale
$139,200
DeedBook 12273, Page 347