Skip to content

43 Lighthouse DriveWaretown, NJ 08758

Built 1956

Last Sale Price
$92,500
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block124
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage576
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
49%
Improvement Value:$89,500
51%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,671+14.0%
2024$2,344+8.7%
2023$2,156+1.3%
2022$2,128+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$92,500

From:

To:

Sq Ft576DeedBook 16326, Page 844Recorded2/26/2016

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft576DeedBook 16229, Page 1731Recorded11/2/2015

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 13249, Page 1657

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 12133, Page 366

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 10214, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1956