Skip to content

11 Dolphin WayWaretown, NJ 08758

Built 1955

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block124
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,400
36%
Improvement Value:$182,200
64%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,295+10.7%
2024$3,879+8.7%
2023$3,569+1.3%
2022$3,522+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,152DeedBook 17535, Page 902Recorded7/15/2019

Property Sale

SaleMulti
$102,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 17374, Page 1615Recorded2/4/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5496, Page 441

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5012, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1955