Skip to content

18 Letts Landing RoadWaretown, NJ 08758

Built 1959

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 5, 2024

Property Information

Block124
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,980
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,300
22%
Improvement Value:$323,700
78%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,247+6.4%
2024$5,873+8.7%
2023$5,402+1.3%
2022$5,332+96.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,980DeedBook 19713, Page 903Recorded6/19/2024

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

DeedBook 17105, Page 755Recorded5/4/2018

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 13642, Page 32

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 11924, Page 872

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5416, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1959