Skip to content

542 Route 9Waretown, NJ 08758

Commercial

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Sep 11, 2014

Property Information

Block130
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage8,056
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
26%
Improvement Value:$853,200
74%
Total Assessment$1,152,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,387+23.8%
2024$14,040+8.7%
2023$12,916+1.3%
2022$12,747+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

DeedBook 15904, Page 487Recorded9/29/2014

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5308, Page 407