Skip to content

50 Lighthouse DriveWaretown, NJ 08758

Built 1970

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Aug 25, 2016

Property Information

Block137
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,790
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
28%
Improvement Value:$226,300
72%
Total Assessment$313,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,735+20.1%
2024$3,942+8.7%
2023$3,626+1.3%
2022$3,579+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,790DeedBook 16501, Page 170Recorded9/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970