Skip to content

16 Bluebeard DriveWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 27, 2001

Property Information

Block150
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,407
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
64%
Improvement Value:$214,000
36%
Total Assessment$594,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,963+16.9%
2024$7,666+8.7%
2023$7,052+1.3%
2022$6,960+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 10350, Page 361

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5557, Page 688

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5310, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1962