Skip to content

11 Peg Leg WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
May 22, 2017

Property Information

Block159
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,356
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
65%
Improvement Value:$183,900
35%
Total Assessment$528,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,981+13.1%
2024$7,060+8.7%
2023$6,494+1.3%
2022$6,409+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 16788, Page 1123Recorded7/3/2017

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 10569, Page 1051

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5766, Page 897

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5392, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1962