Skip to content

7 Jolly Roger WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Aug 9, 2013

Property Information

Block151
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,483
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
61%
Improvement Value:$220,000
39%
Total Assessment$565,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,526+21.9%
2024$6,997+8.7%
2023$6,437+1.3%
2022$6,352+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Sq Ft1,483DeedBook 15614, Page 555Recorded8/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1962