Skip to content

8 Jolly Roger WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 30, 2014

Property Information

Block152
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,825
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
51%
Improvement Value:$326,000
49%
Total Assessment$671,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,125+27.4%
2024$7,949+8.7%
2023$7,313+1.3%
2022$7,217+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,825DeedBook 15849, Page 1804Recorded7/16/2014

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 12997, Page 1477

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5393, Page 936

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 5092, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1962