Skip to content

14 Peg Leg WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block160
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,745
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
57%
Improvement Value:$260,300
43%
Total Assessment$605,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,134+17.9%
2024$7,745+8.7%
2023$7,125+1.3%
2022$7,031+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,745DeedBook 17703, Page 1157Recorded12/3/2019

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 15428, Page 1982

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5699, Page 100

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 4818, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1962