Skip to content

9 Long John Silver WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$397,000
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block161
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,290
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
64%
Improvement Value:$191,400
36%
Total Assessment$536,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,094+21.1%
2024$6,686+14.9%
2023$5,819+1.4%
2022$5,740+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$397,000
Sq Ft1,290DeedBook 18696, Page 731Recorded9/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1962