Skip to content

15 Long John Silver WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 1995

Property Information

Block161
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,790
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
57%
Improvement Value:$255,500
43%
Total Assessment$600,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,062+17.6%
2024$7,705+8.7%
2023$7,088+1.3%
2022$6,996+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962