Skip to content

91 Ocean AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1989

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block183
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage1,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,800
39%
Improvement Value:$171,800
61%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,999+10.8%
2024$3,611+9.4%
2023$3,302+1.4%
2022$3,255+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,200DeedBook 19733, Page 1841Recorded7/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1989