Skip to content

94 Dollmore AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1985

Last Sale Price
$106,500
Last Sale Date
Feb 18, 1994

Property Information

Block183
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage1,584
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,400
29%
Improvement Value:$265,900
71%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,618+16.4%
2024$4,827+8.7%
2023$4,441+1.3%
2022$4,383+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 5140, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1985