Skip to content

72 Illinois AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2024

Property Information

Block196
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage864
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
43%
Improvement Value:$132,600
57%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,534+5.3%
2024$3,357+8.7%
2023$3,088+1.3%
2022$3,048+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 11801, Page 1721

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 11033, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1952