Skip to content

70 Illinois AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1950

Last Sale Price
$49,500
Last Sale Date
Mar 6, 2000

Property Information

Block196
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class15.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage864
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
49%
Improvement Value:$107,600
51%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,157+10.6%
2024$2,855+8.7%
2023$2,626+1.3%
2022$2,592+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 10054, Page 946

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5295, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1950