Skip to content

52 Bonita RoadWaretown, NJ 08758

Built 1986

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 8, 2004

Property Information

Block228
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage1,578
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
26%
Improvement Value:$297,300
74%
Total Assessment$402,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,071+20.7%
2024$5,029+8.7%
2023$4,627+1.3%
2022$4,566+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 12379, Page 1107

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5474, Page 926

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4766, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1986