Skip to content

84 Bonita RoadWaretown, NJ 08758

Built 1955

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
May 23, 2000

Property Information

Block232
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage1,365
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,600
36%
Improvement Value:$187,000
64%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,430+23.8%
2024$3,577+8.7%
2023$3,291+1.3%
2022$3,248+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 10107, Page 1442

Property Sale

Sale
$81,400
DeedBook 4948, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1955