Skip to content

16 Davey Jones WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
May 15, 1998

Property Information

Block156
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,402
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
63%
Improvement Value:$206,900
37%
Total Assessment$551,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,328+18.6%
2024$7,022+8.7%
2023$6,460+1.3%
2022$6,376+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5577, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1962