Skip to content

138 Marine RoadWaretown, NJ 08758

Built 1958

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block240
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,516
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
37%
Improvement Value:$189,000
63%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,527+23.0%
2024$3,682+8.7%
2023$3,387+1.3%
2022$3,343+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,516DeedBook 18980, Page 1667Recorded4/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1958