Skip to content

203 Fourth StreetBarnegat, NJ 08005

Built 1981

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
May 11, 2023

Property Information

Block252
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
38%
Improvement Value:$177,100
62%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,302+15.0%
2024$3,740+22.9%
2023$3,043+1.3%
2022$3,003+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000
Sq Ft1,008DeedBook 19376, Page 669

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 17446, Page 1152Recorded4/22/2019

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 17172, Page 263Recorded7/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1981