Skip to content

403 Seventh StreetWaretown, NJ 08758

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block267
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage993
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,500
43%
Improvement Value:$146,200
57%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,654+7.9%
2024$3,386+9.4%
2023$3,094+1.4%
2022$3,051+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$299,900
Sq Ft993DeedBook 20191, Page 900Recorded11/10/2025

Property Sale

Sale
$25,606
DeedBook 3281, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1972