Skip to content

407 Fourth StreetWaretown, NJ 08758

Built 1972

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jan 4, 2011

Property Information

Block254
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage936
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
43%
Improvement Value:$152,000
57%
Total Assessment$264,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,991+14.3%
2024$3,491+8.7%
2023$3,212+1.3%
2022$3,170+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 14797, Page 353

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 13705, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1972