Skip to content

115 Fifth StreetBarnegat, NJ 08005

Built 1966

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 7, 2024

Property Information

Block260
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage820
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
44%
Improvement Value:$137,900
56%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,711+10.2%
2024$3,366+8.7%
2023$3,097+8.8%
2022$2,845+2.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft820DeedBook 19618, Page 360Recorded2/29/2024

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft820DeedBook 18808, Page 11Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$180,147
Sq Ft820DeedBook 17939, Page 1394Recorded6/26/2020

Property Sale

Sale
$119,000

From:

To:

Sq Ft820DeedBook 16488, Page 1710Recorded8/25/2016

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 12213, Page 1383

Property Sale

Sale
$121,900
DeedBook 11497, Page 1875

Property Sale

Sale
$8,750
DeedBook 5096, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1966