Skip to content

208 Teaneck RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 15, 1992

Property Information

Block272
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,056
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
67%
Improvement Value:$150,900
33%
Total Assessment$455,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,880+1.7%
2024$6,767+8.7%
2023$6,225+1.3%
2022$6,144+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4974, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1968