Skip to content

215 Maplewood RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 16, 2010

Property Information

Block272
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,486
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
57%
Improvement Value:$227,400
43%
Total Assessment$532,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,034+8.3%
2024$7,415+8.7%
2023$6,821+1.3%
2022$6,732+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 14683, Page 1778

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5014, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1968