Skip to content

212 Teaneck RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$477,500
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block272
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,100
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
68%
Improvement Value:$140,500
32%
Total Assessment$445,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,723-0.0%
2024$6,725+8.7%
2023$6,187+1.3%
2022$6,106+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$477,500
Sq Ft1,100DeedBook 19358, Page 602Recorded4/21/2023

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 16968, Page 1505Recorded12/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1968