Skip to content

214 Teaneck RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 1, 2021

Property Information

Block272
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,084
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
66%
Improvement Value:$160,300
34%
Total Assessment$465,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,021+3.5%
2024$6,781+8.7%
2023$6,238+1.3%
2022$6,156+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,084DeedBook 18486, Page 369Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5671, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1968