Skip to content

114 Hatteras RoadBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Date
Apr 2, 2024

Property Information

Block272
Lot361
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage2,437
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
41%
Improvement Value:$436,600
59%
Total Assessment$741,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,191+2.0%
2024$10,967+8.7%
2023$10,089+1.3%
2022$9,957+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2007