Skip to content

115 Englewood AvenueBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Date
Nov 22, 2023

Property Information

Block272
Lot380
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage2,416
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
41%
Improvement Value:$438,600
59%
Total Assessment$743,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,221-1.3%
2024$11,371+8.7%
2023$10,461+1.3%
2022$10,324+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1999